Header Ads

Kara Delik Nedir? Kara Delikler Nasıl Oluşur?


Kara Delik Nedir?
Kara Delik Nedir? Kara Delikler Nasıl Oluşur?
Uzayda akıl almaz kütlelere sahip, ışık yaymayan cisimlere kara delik dendiği çoğu kişi tarafından biliniyor. Peki sizce kara deliklerin gizemli dünyası sadece bundan ibaret mi? Kara delikler nedir, nasıl oluşur hiç merak ettiniz mi?

Kara delikler uzayın en obur cisimleri olarak tanımlandıkları için çoğu kişi karadeliklerin korkutucu olduğunu düşünür. Ancak aslında kara delikler uzayın dengesini sağlamada büyük rol oynarlar. Her saniye genişleyen evrenin parçalanmamasının bir nedeni de işte bu muhteşem çekim gücüne sahip kara deliklerin varlığıdır.

Her galaksinin merkezinde çok büyük kütleli bir kara delik bulunur. Bizim galaksimiz olan Samanyolu Galaksisinde de büyük kütleli bir kara delik mevcuttur. Samanyolu Galaksisinin merkezinde bulunan ve Sagittarius A* adı verilen bu kara deliğin Güneş’ten 4 milyon kat daha ağır olduğu tahmin edilmektedir.

Bu kara delik dünyadan 26 bin ışık yılı uzaktadır. Bir ışık yılının yaklaşık 10 trilyon kilometre olduğunu düşünürsek ne kadar uzak olduğunu daha rahat anlayabiliriz. Üstelik daha da ilginç olan şudur ki, Sagittarius A* her ne kadar çok büyük ve uzak bir kara delik gibi gözükse de aslında diğer kara deliklerden küçüktür.

Örneğin S5 0014+813 adı verilen kara delik ile Sagittarius A* kara deliğini karşılaştırdığımızda şunu görürüz:
Sagittarius A*’nın ağırlığı = Güneşin ağırlığı x 4 milyon
S5 0014+813’ün ağırlığı = Güneşin ağırlığı x 40 milyar

Kara Delikler Nasıl Oluşur?

Kara Delikler Nasıl Oluşur?Bazı yıldızlar çok büyük kütlelere sahiptir. Bu yıldızlar ömürlerinin sonlarında süper nova patlaması geçirir. Bu patlama sonucu yıldız dış katmanlarını uzaya fırlatırken çekirdeği içine doğru çökmeye başlar. Ve kara delik oluşur. Tabi bu sadece bir varsayımdır. Günümüzde kara deliklerin nasıl oluştuğu tam olarak kanıtlanamamakla beraber birden fazla teoriler önce sürülmüştür. Çoğu kara deliğin yukarıdaki varsayıma göre oluştuğu tahmin edilmektedir.Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.