Header Ads

Ekran Kartı Marka ve Modelini Öğrenme - Programsız


Ekran Kartı Marka ve Modelini Öğrenme
Ekran Kartı Marka ve Modelini Öğrenme
Bir masaüstü bilgisayar veya laptop aldığımızda bilgisayarın ekran kartının modelini öğrenmek isteyebiliriz. Çünkü çoğu oyunu akıcı olarak oynayabilmek için ekran kartının sürücülerini indirmemiz gerekir. Bazı yazılımlar aracılığı ile ekran kartının modelini öğrenebilsek de hiçbir yazılım kullanmadan bunu yapmamız gerekebilir. Bu iş çok karmaşık görülse de aslında birkaç adımda ekran kartının markasını ve modelini öğrenebiliriz.

Ekran Kartının Modelini Öğrenme - Programsız

Ekran kartının modelini öğrenmek için tercih edebileceğiniz ilk yöntem şudur:
 1. Windows + R kombinasyonu ile Çalıştır uygulamasını açın.
 2. Açılan uygulamadaki kutucuğa "dxdiag" yazın (tırnak işaretleri olmadan). Daha sonra TAMAM butonuna tıklayın.
  Ekran Kartı Modelini Öğrenme
 3. Bir pencere açılacak. Açılan pencerede Ekran kısmına gidin.
  Programsız Ekran Kartı Modelini Öğrenme
 4. Eğer buraya kadar doğru yaptıysanız şimdi ekran kartınızın modelinin gözükmesi gerekecek. Alttaki fotoğrafta gösterdiğim şekilde ekran kartının modelini öğrenebilirsiniz.
  Ekran Kartı Modelini Öğrenme

Ekran Kartının Modelini Öğrenme: Yöntem 2

Eğer yukarıdaki yöntem işinize tam olarak yaramadıysa veya tam istediğiniz gibi sonuç vermediyse alternatif olarak bu yöntemi deneyebilirsiniz. Bu yöntemde ekstra yazılım kurarak ekran kartı modelini öğrenebilirsiniz. Aslında bu kullanacağımız yazılımı sadece indirmeniz yeterli. Kurmanıza dahi gerek yok. Şimdi uygulamanın nasıl kullanılacağına geçelim.

 1. https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-gpu-z/ adresine giderek GPU-Z adı verilen yazılımı indirelim. İndirmek için fotoğrafta gösterdiğim Almanya bayrağına tıklayın.GPU-Z ile Ekran Kartı Modelini Öğrenme
 2. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra çift tıklayarak dosyayı açın.
 3. Ekrana bir uyarı gelecek, bize yazılımı kurup kurmak istemediğimizi soracak. Ben Not Now yani Şimdilik Hayır diyerek ilerliyorum.
  GPU-Z Nasıl Kullanılır?
 4. Ve uygulama açılacak. Uygulama açıldığında fotoğrafta işaretlediğim kısımda ekran kartınızın markası ve modeli yazıyor olacak.
  Ekran Kartı Modelini Öğrenme
Bu yazılımızda programsız ve program kullanarak ekran kartı modelini öğrenmeyi gösterdik. Anlayamadığınız bir yer var ise lütfen alttaki yorum formunu kullanmaktan çekinmeyin.

2 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.