Header Ads

Ucuza Drone: Syma X5HW İncelemeBundan daha sadece 1-2 yıl önce bir drone'a sahip olmak lüks sayılıyordu. Ancak artık servet harcamadan bir drone'a sahip olabiliyorsunuz. En ucuzu 150 TL gibi ücretlerden başlayan dronelar artık her isteyenin alabileceği fiyatlara sahip. Ucuza drone denilince ilk akla gelen markalardan biri olan Syma'nın droneları son zamanlarda ilgiyi üzerine toplamış durumda. Syma'nın başlangıç seviyesindeki drone'ları yaklaşık 250-300 TL arası bir fiyata sahip. Bu yazımızda Syma'nın başlangıç dronelarından biri olan Syma X5HW'nin incelemesini yapacağız.

Neden Syma?

İncelemeye geçmeden önce bu yazıyı okuyan birçok kişinin aklında olan bu soruyu cevaplamak istiyorum. Syma'dan daha ucuz markalar olduğu halde Syma markasını tavsiye etmemizin nedeni yedek parçası kolayca bulunabilen bir marka olması. Aynı zamanda ürünleri diğer ucuz dronelardan daha kaliteli.

Syma X5HW'yi Satın Almak

Syma X5HW Türkiye'de de satılan bir model. Ancak Türkiye'den satın almak isterseniz min. 600 TL ödemeniz gerekiyor. Eğer yurt-dışı alışveriş sitelerinden satın almak isterseniz neredeyse yarı yarıya geliyor. Şuan Banggood, Gearbest gibi sitelerden satın almanız durumunda yaklaşık 40 dolar yani 250 TL civarı ödemeniz yeterli oluyor.

Ancak şunu da unutmamalısınız ki ürünün gümrüğe takılma ihtimali var. Genellikle takılmasa da eğer gümrüğe takılırsa ek olarak %20 gümrük vergisi ödemeniz gerekiyor. Bu da yaklaşık 50 TL ediyor. Yani tüm ürünü vergilerle 300 TL'ye satın alabiliyorsunuz. Türkiye'deki fiyatın tam yarısına!

Syma X5HW İncelemesi & Ayarlaması

Öncelikle ürünle birlikte gelenler:
  • 1 adet 500 mAh'lik Batarya
  • 4 adet Pervana Koruyucu
  • 4 adet Yedek Pervane
  • 1 adet WiFi Kamera
  • 1 adet Uzaktan Kumanda
  • 1 adet Batarya Şarj Aleti
  • 1 adet Tornavida
Ürün elinize geldiğinde ilk olarak yapmanız gereken pervane koruyucuları takmak. Bunun için ürünün içinden çıkan tornavidayı kullanabilirsiniz. Daha sonra ise ürünün bataryasını şarj etmeniz gerekli çünkü gelen batarya boş oluyor. Ürünün içinden çıkan şarj aparatını alın. Daha sonra gelen dronun arka kapağını sökün. Batarya çıkacak. O batarya ile şarj aparatını bağlayın.
Şarj aparatının USB kısmını bir bilgisayara bağlayarak veya şarj aletine takarak bataryayı şarj edebilirsiniz. Siz şarj etmeye başladığınızda kırmızı ışık yanacak. Batarya tamamen şarj olduğunda ise o ışık sönecek. Işık sönünce bataryayı çıkartın. Bataryayı dronedan çıkarttığınız şekilde bağlayın. Arka kapağın vidalarını tekrardan takın.

Şarj işlemi tamamlandıktan sonra sıra kumandayı ayarlamakta. Tornavida yardımıyla kumandanın arka kapağını sökelim. 4 adet kalem pile ihtiyacımız var. Kalem pilleri kumandaya takalım. Daha sonra vidaları yerlerine takarak arka kapağı kapatabiliriz.
Fotoğrafta da görüldüğü gibi o güç düğmesini yukarı kaldırarak kumandayı çalıştırabiliriz. Kumandayı çalıştırdıktan sonra sıra drone'u çalıştırmakta. Bunun için dronenun altındaki açma/kapama düşmesini ON yani AÇIK yapmanız gerekli.

Drone'u artık açıldı. Eğer kumandanın kullanımını biliyorsanız drone'u uçurabilirsiniz. Eğer kullanımı bilmiyor iseniz alttaki videoya göz atmanızı tavsiye ederiz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.