Header Ads

Windows 10'da Güvenli Mod Nasıl Açılır?


Windows 10 Güvenli Mod Nasıl Açılır?
Windows 10 Güvenli Mod Açma
Microsoft, Windows 7’de yakaladığı başarıyı 8 ve 8.1’de yakalayamamasının en önemli nedeni metro ara yüzünün kullanıcıya zorluklar yaşatmasıdır. Bununla birlikte güvenli moda geçişin önceden tek tuşla yapılmasına ama bunun sonucunda Windows’un başlama süresini ciddi anlamda uzatıyordu. İşletim sisteminin taşlarının yer değiştirmesiyle müthiş bir hıza ulaşan Windows 8’in herhangi bir durumda güvenli moda geçiş yapmaya gerek duyabilirsiniz. Microsoft ve işletim sisteminin uyumlu çalışması sonucunda ulaşılan bu hıza bazı sorunlar da eklendi. Metro ara yüzünün kullanımındaki zorluklar ve sıkıntılar müşterilerin kullanım standartlarını düşürmekle kalmamış, müşterilerin olumsuz geri bildirimlerine de neden olmuştur. Peki, Windows 10'da güvenli mod nasıl açılır?

Windows 10 Güvenli Mod Açma

Sisteminizde bir sorun olduğunu düşündüğünüzde veya herhangi bir nedenden dolayı güvenli moda geçme hissiyatı oluştuysa bunu metro ara yüzünden kolaylıkla yapabilirsiniz. Unutmamanız gereken şey ise bu işlemi metro ara yüzü dışında herhangi başka bir yolla yapamayacağınız oluşudur.


İlk önce Windows tuşuna basıyoruz ve orada gördüğümüz kutucuğa gelişmiş yazıyoruz. Aramalardan sonra ayarlar kategorisini seçerek karşımıza çıkan seçenekler arasında gelişmiş başlangıç seçeneklerini seçiyoruz.


Windows 10 Güvenli Mod Açma


Açılan sayfada görmüş olduğunuz Gelişmiş Başlangıç’ın altındaki yeniden başlat butonuna tıklıyoruz.
Windows 10 Güvenli Mod Açma

Önünüze mavi ve kutucuklar şeklinde seçenekleri olan ekran geldiğinde “sorunu gider” e tıklayın. Ardından tekrar “gelişmiş seçenekler” i seçin.

Sonrasındaki mavi ekranda “başlangıç ayarları” nı açın ve sonrasında “yeniden başlat” butonuna tıklayın.

Bundan sonraki adımda karşınızda 1-9 arasında listelenmiş şekilde bulunan liste olacaktır. Bu liste arasında hangisini yapmak istiyorsanız onu seçin.

Örneğin, 4 numaralı işlemi gerçekleştirmek istiyorsunuz bunun için F4 tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Bundan sonra tek yapmanız gereken şey yeniden başlat düğmesine basmak ve arkanıza yaslanmaktır.

Güvenli Modun Getirileri

Günümüzde siber suç oranı bir hayli artmışken, şahsi bilgisayarlara hackerlar tarafından ulaşmak ve gizli bilgilerimizi çalmaları oldukça kolay. Bundan dolayı, bu durumun bilincinde olan kişiler tarafından güvenli moda geçiş bir akım haline gelmişken bunu geliştirmek müşteri memnuniyeti için de önemli bir noktaya gelmiştir. Güvenli mod kişisel bilgilerimizi korumakla kalmıyor, zararlı sitelere girişi engelliyor, zararlı sitelerden herhangi bir sorun tespit edilmiş en küçük dosyayı bile indirmeye izin vermiyor. Bu böyle olunca virüs yollu bilgisayara ulaşma oldukça zorlaşıyor. İşletim sistemi kullanımında en önemli noktalardan biri olan güvenli mod seçeneği, piyasadaki işletim sistemi firmaları arasında bir yarışa neden olmaktadır. Bu tatlı yarış sonucunda kullanıcıların gönül ferahlığı içinde kullanımlarına neden olmakla birlikte, hesap güvenliği, psikoloji güvenliği gibi bir çok yönden insan hayatına faydaları dokunmuştur. Herhangi bir sorun karşısında kalmanız durumunda hemen güvenli moda geçmeniz size avantajlar sağlamakla birlikte birçok alanda sizi rahata erdirecektir.

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.