Header Ads

Tenis Sporu Tarihçesi

tenis-sporu-tarihcesi
Tenis Sporu 


İngiliz Walter C. Wingfield’in 1873 yılında başlattığı bu spor, kort ismiyle bilinen dikdörtgen bir sahada iki ya da dört kişi ile oynanan olimpik bir spordur. İlk bulunduğu dönemlerde sadece zevk için çim sahalarda oynanan bu spor zamanla geniş çaplı bir spor şeklini aldı ve turnuvalar oluşturuldu.
İlk tenis turnuvası Londra’da 1877 senesinde düzenlendi. Daha sonralarda ABD, Kanada ve Avusturalya ülkelerinde yaygın bir biçimde oynanmaya başladı. İlk profesyonel karşılaşma 1926 yılında gerçekleştirildi. Ülkemizde ise ilk tenis oyununu İngilizler tarafından oynanmıştır. 1900 yılında İstanbul’da yer alan İngilizlerin kendi içlerinde düzenledikleri turnuvada üç yıl üst üste kazanan takıma Çelenk Kupası vermek kaydıyla maçlar başladı. Ülkemizde kupa kazanan ilk Türk tenisçisi Suat Subay’dır. Bu turnuvaların devamında ülkemizde 1924 yılında Türkiye Tenis Federasyonu kuruldu.


Türiye’de düzenlenen turnuvaların ardından ülkemiz farklı oyuncular ile 1930’da milli tenis karşılaşmasında Balkan Şampiyonu olmayı başarmıştır. Tenis sporunda yıllar boyu şampiyonluğu elden bırakmayan yurdumuz 1951-1965 dönemi arasında aralıksız  14 yıl şampiyon olan milli sporcusu Nazmi Bari ile kırılması zor bir rekoru kırmıştır. Günümüze kadar birçok kere önemli başarılara adını yazdıran ülkemizin bu alanda başarıları hala devam etmektedir.

Oyunun Kuralları


Tenis sporunda puanlama sistemi kendi içinde dört şekilde sıralandırılır; Sayı, oyun, set ve maç. Maç başladığı andan itibaren topu karşı rakibin kortuna yere değirmeden geçiremeyen kaybediyor, puanı karşı rakip alıyor. Sporculardan birinin oyunu galip bitirebilmesi için dört sayı alması gerekiyor. Puan sistemi 15-30-40 biçiminde ve oyun olarak isimlendirilir. Oynanan her oyunun 40 puanda eşitlenmesi halinde sporcular bir set daha yapar. Eşitlik bozulduğu takdirde puan farkı olan sporcu galip sayılır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.