Header Ads

En Popüler Kripto Paralar ve Hikayeleri


En Popüler Kripto Paralar
Kripto para denince ilk akla gelen Bitcoin oluyor. Her ne kadar kripto para kelimesinin anlamı büyük bir kesim tarafından bilinmese de ağzımıza Bitcoin lafı dolaşmış işte. Eğer sizde yeni başlayan bir yatırımcı iseniz ve kripto paraları merak ediyorsanız bu yazının sonunda Bitcoin'den başka kripto paraların olduğunun farkına varacaksınız.

Kripto Para Nedir?

Listemize başlamadan önce kripto para terimini tanımlayalım. Kripto paralar güvenlik için kriptoloji bilimini kullanan, matematik temelli şifrelenmiş sanal para birimleridir. Kripto paraların bu kadar popüler olmasının nedenlerinin başında bir merkeze bağlı olmamaları geliyor. Bundan dolayı kripto paralar daha güvenli oluyor.

En Popüler Kripto Paralar

1.) Bitcoin

En Popüler Kripto Paralar

Şüphesiz en çok ilgi gören kripto para birimi Bitcoin'dir. İlk kripto para birimi olarak kabul edilen Bitcoin, 2009 yılında açık kaynak kodlu olarak piyasaya sunulmuştur. Kurucusunun kim olduğu bilinmemektedir. Kurucusunun sanal dünyadaki nicki (takma adı) Satoshi Nakamoto'dur. Ancak Satoshi'nin bir kişi veya bir grup olup olmadığı bilinmemektedir. Deep Web dediğimiz karanlık internet dünyasındaki alışverişlerde genellikle Bitcoin tercih edilmektedir. Çünkü Bitcoin ile yapılan işlemlerde takip çok zordur.

2.) Ethereum

En İyi Kripto Paralar

Ethereum görüşü ilk kez 19 yaşındaki bir programcı, Vitalik Buterin tarafından ortaya atılmıştır. Bitcointalk forumu üzerinden 2014 yılında resmen ilan edilmiştir. Günümüzde en popüler kripto paralardan biri olan Ethereum'un birim fiyatı yaklaşık 450$ civarındadır.

3.) Litecoin

En Güvenli Kripto Paralar

Eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından 2011 yılında piyasaya sürülen Litecoin popüler olmayı başarmış kripto paralardan biridir. Bitcoin'den en büyük farkı işlem onay süresinin 2,5 dakika olmasıdır. Bu süre Bitcoin'de 10 dakika olarak belirlenmiştir. Bu sayede Litecoin ile yapılan işlemler daha hızlı gerçekleşmektedir. Şuan bir Litecoin'in değeri yaklaşık 80$'dır.

4.) Dogecoin

En Ucuz Kripto Paralar

Dogecoin belki de kısa vadede en çok kâr ettiren kripto para birimi. Sadece 0,01 ₺ arttığında bile sizi zengin yapabiliyor. Şuanda sadece 1,5 ₺ ödeyerek 100 Dogecoin alabiliyorsunuz. Eğer yüklü miktarda paranız var ve kripto paralara yatırım yapmak istiyorsanız bulunduğunuz tarihin Dogecoin yorumlarına bakın. Yükselmesi bekleniyorsa Dogecoin'e yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Uzun vadede çok kazanamazsınız ancak kısa vadede çok yüksek meblağlar kazanabilirsiniz.

5.) Dash

En Popüler Kripto Paralar

"Her yerde harcayabileceğiniz dijital para" olarak tanımlanan Dash başlarda Darkcoin olarak biliniyordu. Binance üzerinden satın alabileceğiniz Dash'ın birim fiyatı yaklaşık 230$. 

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.