Header Ads

Videoyu Gif Yapma | Gif Yapma Sitesi


Videoyu Gif Yapma
Videoyu Gif Yapma
Türkçe'ye hareketli görüntü gibi bir şekilde çevirebildiğimiz Gif (Graphics Interchange Format) kelimesi son zamanlarda, özellikle sosyal medyada çok popüler olmuş durumda. Yediden yetmişe tüm internet kullanıcıları birbirlerine Gif gönderiyorlar. Aslında Giflerin tek başlarına bir paragraf ifade ettiklerini düşünürsek neden bu kadar popüler olduklarını anlayabiliriz. Her özel gün ve durum için bir Gif olduğundan her istediğinizde tek bir tık ile o anın anlam ve önemine uygun bir Gif gönderebiliyorsunuz. Her ne kadar binlerce hatta milyonlarca gif bulunsa da bazı durumlarda aradığınıza uygun bir Gif bulamayabiliyorsunuz. İşte bu tarz durumlarda insanlar Gif yapma sitesi aramaya koyuluyorlar. Çünkü bu Gif yapma siteleri sayesinde çektiğiniz videoları hareketli görüntü haline getirebiliyor yani Gif yapabiliyorsunuz. Sizin için Gif yapma sitelerini ve nasıl kullanıldıklarını araştırıp listeledik.

1.) Make A Gif

Videoyu Gif yapmak için kullanabileceğiniz en profesyonel sitelerden biri olan Make A Gif sayesinde kolaylıkla Gif oluşturabilirsiniz. Öncelikle makeagif.com adresine girmeniz ve menüde bulunan CREATE A GIF butonuna tıklamanız gerekiyor. Böylece size bazı seçenekler çıkacak. Burada Video to Gif butonuna tıklayarak videonuzu Gife dönüştüreceğiniz sayfayı açabilirsiniz. Daha sonra ekrandaki ikonun üstüne tıklayın. Böylece video seçme ekranı gelecek. Gif yapacağınız videoyu seçin. Böylece videonuz Gif haline dönüştürülecek. Artık Gifinizi düzenleyebilir ve paylaşabilirsiniz
Gif Yapma Sitesi2.) MP4 to GIF (Convertio)

Convertio sitesinde bulunan bu sayfa sayesinde MP4 uzantısına sahip videolarınızı GIF dosyası haline dönüştürebilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken siteye girmek. Daha sonra Bilgisayarınızdan butonuna basıp videoyu seçmelisiniz. Daha sonra Dönüştür butonuna basmanız durumda MP4 uzantısına sahip videonuz GIF yani hareketli görsel olmuş olacak.
Gif Yapma Siteleri

3.) MP4 to GIF (Online Conventer)

Convertio sitesinde olduğu gibi Online Conventer sitesinde de bulunan bir özellik sayesinde MP4 uzantılı videolarınızı GIF dosyası haline getirebilirsiniz. Öncelikle üsteki linke tıklayarak siteye gitmelisiniz. Böylece dönüştürmeyi yapacağımız bir sayfa açılacak. Daha sonra Dosya Seç'e tıklayın ve MP4 uzantılı videonuzu seçin. Son olarak Convert butonuna tıklayarak MP4 videoyu GIFe dönüştürme işlemini tamamlayabilirsiniz
Gif Nasıl Yapılır?

Gif Hakkında Biraz Bilgi

Yukarıda videoyu GIFe dönüştürebileceğiniz sitelerden bahsettik. Burada anlattığımız yöntemler sayesinde kendi GIFinizi oluşturabilirsiniz. Bu sayfaya geldiyseniz GIF hakkında az çok bir bilginiz olmalı. Eğer hiç bilginiz yoksa veya çok az bilginiz varsa diye size GIFi ve ne anlama geldiğini açıkladık.

GIF Nedir?

GIF yani açılımı ile Graphics Interchange Format sözlükteki tanımı ile sayısal resim saklama biçimidir. GIF en bilindik görsel uzantılarından biridir. Diğer görsel uzantılarından (PNG, JPG vb.) farklı olarak hareketli bir görsel dosyasıdır. Dolayısıyla adı GIF animasyon olarak da geçmektedir.

GIFin Tarihi

GIFin tarihini araştırmaya koyulduğumuzda öncelikle normal, sıradan bilgiler ile karşılaşıyoruz. GIF bundan 30 yıl önce kullanılmaya başlanmış. Bu oldukça normal bir durum. Ancak işin biraz daha derinlerine indiğimizde çok ilginç şeyler ile karşılaşıyoruz. Hareketli görsellerin kullanımı ta 1870'lere dayanıyor. Evet, bundan tam 148 yıl öncesi. Üstelik o tarihte hazırlanan hareketli görsellere göz atmak isterseniz alttaki linke tıklamanız yeterli. Böylece 1870 yılında hazırlanmış, GIFin alternatifi hareketli görsellere ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.