Header Ads

IMEI Sorgulama | IMEI Nasıl Sorgulanır?


IMEI Nasıl Sorgulanır?
IMEI Nasıl Sorgulanır?
IMEI yani Uluslar Arası Mobil Cihaz Kodu aktif olarak kullandığınız herhangi bir telefonda bulunması gereken koddur. Eğer bu kod telefonunuzda bulunmuyor veya farklı bir telefonun IMEI kodu ile çakışıyorsanız çok başınız yanar. Size şeytan gibi gelmiş olabilir IMEI kodu. Ancak IMEI kodu sayesinde çalınan telefonunuzu bulabilirsiniz. Yani IMEI kodu adeta kimlik numarası gibidir. Telefonunuz hakkındaki tüm bilgiler IMEI numarasında bulunur. Yukarıda da belirttiğim gibi eğer bir IMEI numarası iki veya daha fazla cihazda kullanılıyor ise bu cihazlar 6 ay gibi bir süre sonra iptal olurlar, mesaj gönderemez ve arama yapamazsınız. Yani IMEI kodunuzu farklı cihazlarda kullanmamalısınız. Eğer cihazınızın IMEI kodunun farklı bir kişi tarafından kopyalandığını düşünüyorsanız IMEI nasıl sorgulanır diye merak ediyor olabilirsiniz. Bizde bu yazımızda IMEI sorgulama işleminin nasıl yapıldığını anlattık.


IMEI Nasıl Sorgulanır?

IMEI sorgulama işleminin nasıl yapıldığını anlatmaya geçmeden önce bilmeyenler için faydalı olabilecek bir bilgi paylaşmak istiyorum. Eğer telefonunuzun IMEI kodunu bilmiyorsanız rehberdeki arama ekranına gelip  *#06#  yazmanız durumunda ekrana telefonunuzun IMEI kodu gelecektir. Bu IMEI kodunu aşağıda anlattığım yöntem ile sorgulatabilirsiniz. Şimdi IMEI'nin nasıl sorgulandığına bakalım.

IMEI sorgulamak için öncelikle az önce anlattığım yöntem ile bulduğunuz IMEI kodunu bir kenara not edin. Daha sonra IMEI sorgulama işlemini gerçekleştireceğimiz sayfaya gidelim, link:
https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama
Bu sayfada az önce not ettiğimiz IMEI numarasını gireceğiz. "IMEI No" kısmına 15 haneli IMEI numaramızı yazalım.
IMEI Sorgulama

Şimdi ise sistemin bize verdiği güvenlik numarasını yazmamız gerekli. "Güvenlik Resmi" kısmındaki boşluğa resimde geçen karakterleri girelim. Ve son olarak "Sorgula" butonuna tıklayalım.
IMEI Nasıl Sorgulanır?

Böylece bizim yapmamız gereken kısım tamamlandı. Sistem bizi biraz bekletecek. Daha sonra IMEI kodu hakkında bir sayfa ile karşılaşacağız. Eğer bu sayfada "İthalat yoluyla kaydedilen IMEI" gibi bir şey yazıyor ise bir sorun yok demektir. Ancak eğer Kayıtsız gibi bir terim ile karşılaşıyorsanız IMEI kayıt başvurusunda bulunmanız gereklidir.
IMEI Sorgulama

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.